Łatwe stroiki na stół z barankiem, kurczakami, świecą

Jeżeli chodzi o wielkanocny stroik na stół, to musi on być naprawdę wyjątkowy, wszak zajmuje miejsce, z którego jest dobrze widoczny, więc powinien w sposób szczególny cieszyć oko i zachwycać gości. Z tego też powodu najlepiej postawić na klasykę i wybrać dekorację, która symboliką nawiązuje do Świąt i do wiosny. Oczywiście chodzi też o to, aby na przygotowaniu wielkanocnej dekoracji stołu nie spędzić dużo czasu. Stroik ma się robić szybko i łatwo.

Do przygotowania wielkanocnej kompozycji na stół można wykorzystać wianek z gałązek brzozy. Tym razem nie wieszamy go, lecz kładziemy na ozdobnej serwetce. Jeżeli nie odpowiada nam brąz gałazek, wianek możemy okręcić zieloną organzą. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamiast brzozowego okręgu wykorzystać styropanowe koło albo wiklinowy koszyczek. W środku umieszczamy niezbyt długie gałązki bukszpanu, baranka, kurczątka i przynajmniej jedno wielkanocne jajko. Do takiego stroika pasuje baranek z masy solnej, cukru lub gipsu. Natomiast jeżeli kurczaczki to niekoniecznie z pluszu, ale też ceramiczne lub z origami wykonane przez najmłodszych członków rodziny.

W sprzedaży znaleźć można efektowne okolicznościowe świece, na przykład w kształcie kurczaczka czy pisanki lub podłużne, przypominające zwykłe świece ale z wytłaczanym lub naniesionym motywem bazi, kwiatów, trawy. To znakomite uzupełnienie wcześniej skomponowanego stroika, tym bardziej, że świece są zawsze w żywych, radosnych, wiosennych kolorach. Efektownie będzie na przykład wyglądać stroik z czterema świecami w różnych kolorach i czterema pisankami dobranymi kolorystycznie do świec, a wszystko na trawie z rzeżuchy lub gałązkach bukszpanu.

W wielkanocny stroik można też wkomponować wiosenne kwiaty. Ważne, żeby były one tylko dodatkiem, a nie głównym elementem dekoracji, a więc nie może ich być za dużo. Biały baranek będzie bardziej wyeksponowany, jeśli umieścimy go na tle czerwonych tulipanów. Podobnie brązowy zajączek będzie dobrze widoczny umieszczony przed białym hiacyntem. Decydując się na wykorzystanie kurczaczków żonkile lepiej umieśćmy w wazonie obok a nie w stroiku. Jeżeli chcemy w jeszcze inny sposób podkreślić porę roku, do łodygi kwiatu możemy przytwierdzić drewnianą biedronkę lub motylka z piórek, które kupimy w większości kwiaciarni.